Bedna 2010 - Trosečníci

Start č. 1

Na startu se cházíme v neobvyklé sestavě se dvěma novými členy. Krautík už zkušenosti se šifrováním má, pro Mariána je to prvotina. Usazujeme se na významnou křižovatku Kateřinské, U nemocnice, Lipové a Viničné a čekéme na startovní SMS. Asi v 15:02 přichází človíček od vedlejšího týmu, zda máme písmenko. Co? Jaký písmenko? Očividně jsme ho nepotěšili. Asi za 5 minut už víme proč, neboť nám dojde SMS s naším písmenem. Je to 76. N. Je jasné, že musíme kšeftovat. Dělíme se, dáváme si sraz za 20 minut na tom samém místě a jdeme shánět písmena. Lov celkem úspěšný, po chvíli odhalíme periodicitu, trochu dohádáme co chybí a jde se na Vyšehrad, pěkně přes IPak a metrem.

Start č. 2

Dojedeme k místu hraní Město moře a já pokračuju ke správné bráně. Tam dav, jak kdyby dávali něco zdarma. Taky že dávají, ale jedna orgině zapisuje příchozí týmy a JEDEN JEDINNÝ org vydává asi 5 nutných artefaktů každému týmu. Když by to bylo aspoň naporcovnané v sáčcích... ale takhle je to totální špunt hry. To co rozstřel roztrhal, se teď zase spojilo. Čteme ukrutně dlouhá pravidla a jdeme hrát Město moře. Hned první hru prohráváme s týmem, který neznáme, ale již jedno utkání stihl prohrát. Takže se karta otočila a mi zas čekáme na další 20 minutové okénko. Tentokrát se nám již daří, především díky tenor/sopran-saxofonu. Jdeme tedy zkusi štěstí ve štafetovém luštění. Následuje dvojnásobný timeout a smůla v losu. Napotřetí vyluštíme. Ty průběžné výbuchy smíchu na téma co tou poznámkou v šifře předchozí luštící myslel stály za to. ;-) Třeří a poslední pořebný štítek pro opuštění 2. startu získáme až na druhý pokus v Balmě. Bič a hurá pryč.

2. šifra

Binární cosi z toho přímo smrdí a šifra dlouho neodolá, takže Mariánovy touhy po luštění v hospůdce jsou nevyslyšeny a následuje přesun na Kavčí hory. Jsme cca 106.

3. šifra

Mnozí na ní nadávali, mnozí si zuby vylámali a někteří včetně nás bez problému po nějaké chvíli zkonstruovali v 2D a následně i v prostoru. Šlo to pomalu, ale bylo jasné co dělat, jak dávat písmena s trojicemi věcí k sobě. Prohazovací šipky u slov na hranách moc nesedí - škoda, ale nebudou tam náhodně. Když slova podle nich proházíme, co se stane? Hm, ta slova se dají říct jinak a ta jiné verze začíná na shodné písmenko. Takže se pěkně zapojuje celý tým a asociujeme. Po čase je celý 3D objekt popsán písmeny a lezou z toho smysluplné kusy slov. Je ale zima a jdeme se tak shovat do osvědčené vrátnice ČT, kde nás ochotný vrátný nechá v telpe, suchu a na světle doluštit. Díky! Proč to ale hernajs nesedí komplet? Pípá SMS: Spočítejte si díry. Jaké díry? V papíře jich je po vystříhání čtyřhranů docela dost, snad 22. Ignorujme to a dotlačme to co z toho už leze. Ještě chvíli nám zabere než přijdeme na to, že shoda může být i více než jedno písmno. Pak už jen přečíst a vyrazit.

4. šifra

Posíláme kód, jste 49. hezký, ale podezřelý. Takové skoky nejsou běžné. Chvíli váháme co s tím, vše negovat? Vybírat nějak jinak? Zůstane nám jen malé území, ostatní tvrzení ze zprávy vyloučí? Zkusíme vše negovat (čemu nerozumíme, nebo nesedí ignorujem) a vyjde nám nevelká oblast v Hlubočepích. Nepěkná definice umístění šifry, ale co, jdeme. Vydáváme se na přesun, pípá nám SMS s nápovědou. Necháme si ji v záloze, když to nenajděme, přeluštíme. Jdeme přes Barrandovský most, za ním v hnusných podchodech potkáváme osmělého hráče trénujicího na trubku. ;-) Na smyčce v Hlubočepích sedí spousta týmů a po chvíli nacházíme i zadání 5. šifry. Až v cíli zjištujeme jak to mělo správně být...

5. šifra

Jůů ono je to krásně pravidelné jako binární strom. Na Tmou v něm byla morse, zkusme to, případně písmenka, když morse nevyjde. Toto je naše úvaha během prvních 5 minut nad šifrou. Jak ale vpisovat? Napoví nám tu něco? Uvedené zkoušíme a nejspíš kvůli chybě či nepozornosti správná varianta uniká. První úder krumpáčem do hlíny našeho hrobu. Tož pojďme změřit délky křivek, krejčovský metr je povinný. Hele jsou to v rámci možností fakt přesné centimetry. To nemůže být náhoda... a už si kopu vlastní hrob, zbývá mi už jen deset stop... náhoda to byla. Mno prostě se v tom ještě 3 hodiny plácáme. Obdivujeme číslo 98, které značí na infotabuli čas do příjezdu tramvaje. O co smutnější, že tu tramvaj posléze i vidíme. Viděli jsme jak poslední, tak první denní + všechny noční, heč! ;-) SMS nás vysvobozuje, a 3/5 týmu skáčou do přijíždějící nočky a jdou vyzvednout 5T.

5. šifra proti trudomyslnosti

To budou "okecane" postavy řeckých mýtů. Něco dáme z hlavy, něco se podaří dogůglit. Vyšel nám značně kostrbatý začátek zprávy a končilo to "nad potokem". Mnoho možností není a mrznem, takže se vydáváme směr viadukty, což je něco nad potokem a zkoušíme ještě něco doplnit. Nakonec nacházíme, ale nutno přiznat, že i zásluhou týmů sedících skutečně dost blízko.

6. šifra

Jééé závorky, to bude LISP. Nastává velmi veselá a družná čtvrthodinka kdy se celý tým nesmírně baví vymejšlením možných vyhodnocení daných výrazů. Hodně nás to po zákysu na 5 nakoplo. Takže po chvíli vyrážíme na sestru mostu nad kolejemi u hřiště kombajnů peřiňáků mrtvol. ;-)

7. šifra

Dýl než vyluštit trvalo najít šifru a rozbalit a sbalit alumatky. Kouknu, vidím, jdeme. Nějak nezbývá čas řešit Wintertime.

8. šifra

Přesun relativně dlouhý. Šifru máme, analyzujeme. Tady by stálo za to říci, že nakonec s sebou máme neplánovaně notebook, ale je to mac s dvořákovským layoutem klávesnice. V týmu je tak praticky jedinný člověk schopný to normálně používat. Nevzali jsme ani žádné již vyvynuté skriptíky, takže Marián píše frekvenčku pěkně v C/C++. Je šikovnej, takže během chvíle víme, že všecha písmena jsou tam právě 3K krát. Hm a co s tím? Nevíme. Je to seřazené? Seřadit jinak? Je celkem zima a přichází krize. Kamarádi z týmu HMF tu po 2 hodinách už jen čekají na timeout. To není moc povzbudivé. Přesouváme se do OC na Butovicích, místní sekuriťák si musím něco dokazovat, tak nás vyhání ze sedaček ještě neotevřené kavárny. Musím vzít jako další 2 týmy za vděk McDonaldem. Dobíjíme notebook, snídáme zkoušíme ještě luštit, ale hlavně čekáme na 8T.

8. šifra proti trudomyslnosti

SMS pípla. Fuj to je daleko. Ale zdá se, že spojení metrem na anděl a pak busem bude rychlejší než pěšky. Akorát nějak nespěcháme a tak nám jeden spoj ujíždí, což představuje skluz pul hodiny. Tak se v klidu sbalíme a jdem na následujicí. Přesun zabral 30 minut, HMF to šli pěšky sice nepatrně z jiného místa, ale dali to kousek pod 30 minut. Vyluštěno celkem rychle, když zavrhnem nesmyslný postup otáčení těch "T" potvor a měření úhlů, když se vyvěsí v bodě té tečky. Vyrážíme na přesun. Mnoho času nezbývá, ale když se podaří, mohli bychom mít tak půl hodiny na luštění 9. šifry...

9. šifra

Čas nebyl, protože jsme totálně zlamili přesun. Blbě koukli, že daná cedule NS je na žluté na kopci a né na zelené dole. Na Vidouli jsme sedli do busu a místo na Butovickou, jsme dojeli až na Starou stodůleckou a vydali se dolů na konec Prokopského údolí. Když jsme svou chybu odhalili - že budem muset nahoru, tak jsem preventivně vystoupali krleš na úplně špatný kopec - ten co je v ohybu ulice K nové vsi a údajně přes něj vede zelená. Tu jsme asi ignorovali, jinak by nás doufám zastavila. Nahoře nám zbývalo sotva půl hodiny. Což už bylo sotva na dojití. Takže s Krautíkem zanecháváme unavenější 3/5 týmu na skále a valíme aspoň vyzvednout 9ku. Pěkně spadnout dolů, údolím až ke Klárčinýmu krokodýlovi a vydupnout po žluté nahoru. Za 7 minut 12:00 posíláme kód. Jsme 87 a ještě tak koukáme na šifru se svačinkou v ruce. Ještě že tak, tu bychom vzhledem k konstrukci 3ky bez floorbaláku neměli šanci dát. Přichází SMS o konci hry, přeposíláme zbytku týmu pozici cíle, ale opovrhuje jím, takže tam půjdem jen 2.

Zhodnocení

za Trosečníky sepsal Gimli2, 1. 6. 2010