Svíčky 2009 - Trosečníci

Přípravy

spolecna-sifra-3.jpg, 103kB Po loňské neblahé zkušnosti jít svíčky ve 3 lidech jsme se maximálně snažili o to, jít v plném počtu pěti lidí. Nabrali jsme sice zkušené posily od Happy Matfyz Friends v podobě Míši, ale na poslední chvíli s námi nemohla odjet Kosťa a jinou náhradu jsme nesehnali, takže jsme šli ve složení Míša, PHX, Bigbaz a Gimli2.

Nepodcenili jsme ale vybavní a nezapomněli přibalit kulichy a rukavice, stejně jako autoplachtu pro případné budování nouzového přístřešku. Předpověď počasí nebyla totiž zdaleka příznivá. A dle rčení: "Štěstí přeje připraveným." jsme na plachtě nakonec jen 2× luštili. Pražská sekce nejen že přečetla Sirky, ale i zvýraznila rozdíly v mapách z let 2007 a 2008, což se ukázalo být velmi prozřetelné už na 6. šifře.

Cesta a start

Na start jsme cestovali 2 z Hradce a 2 z Prahy. Ze Zábřehu na Moravě jsem museli využít náhradní autobusové dopravy, ale orgové včas nahlásili železnicím situaci a autobusy byly dostatečně posíleny.

Cestou na start jsme se celkem zahřáli svižným pochodem, na místě se posilnili ze zdrojů místního bufetu a čekali na odstartování hry. Se startovním hvizdem jsme otevřeli obálku a začli vypisovat písmena daná mřížkou a s mřížkami kšeftovat. Příliš úspěšní jsme nebyli a ze startu jsme odcházeli jako jedni z posledních, ale kupodivu před Prahorama i Albertem Stalonem. ;-)

2. šifra - lentilky

lustime-lentilky.jpg, 56kB oranzovi-na-dvojce.jpg, 34kB Ajj, tohle bylo už na Sově i na Tapürech. Anebo vlastně ne. Rozbalíme plachtu, zasedneme, z lentilek získáme 2 zadání, analyzujeme počty jednotlivých barev lentilek a zjistíme 3 tvarově stejné umístění nápisu lentilek a navíc i jedno svislé na boku zadání a jedno spíš haluzácké na druhém kraji. Dlouho to netrvá a zjistíme možná i díky příliš hlasité diskuzi týmu sedícího dobrých 40 metrů od nás, že papírek se zadáním musíme namapovat na krabičku a přiřadit písmenkům barvy. Chybějící růžová brzy vydala své tajemství. Přicházejí Prahory, my odcházíme. Je to naposledy co je vidíme za sebou... ;-) u-trojky.jpg, 49kB

3. šifra - křížovka z čísel

Co psát do kolonek jsme zjistili rychle, ale jak z toho přečíst řešení uz bylo horší. (Náš věčný problém. ;-)) Ale zhruba po hodině se šifru podařilo společnými silami prolomit. Prahory pořád nikde, něco asi není v pořádku... Razíme dál a stmívá se.

4. šifra - kuřátko

Krosíme to lesem a pak po cestě a na chvíli nás zdrží nezanedbatelná cesta v reálu, která se však mapařům zdála zanedbatelná. S jistým zpožděním ale vyzvedáváme. Kousek popojdeme a vcelku rychle luštíme. Sice jsme z kalkulačky nakonec vyloudili potřebný počet desetinných míst Pí, ale raději to konzultujeme telefonicky s Bigbazovou sestrou. Rychle balíme a po cestě míříme ke kapličce Boží tělo.

5. šifra - zmršené jednotky a místopis

Na místě šifru bez problému najdem a začneme počítat a sestavovat slovník co je co. Po určité době identifikujeme podvrchol a dopočítáme potřebné jednotky. Ovšem v dané toleranci zaokrouhlování se objevují 2 návrší - 502m a 504m n. m. Ku své smůle volíme příští stanoviště pochopitelně u té špatné. Vydáváme se ke křížku, který ale je jak v mapě, tak v realitě, takže nesedí upresnění, že vyluštěný objekt v reálu neexituje a máme hledat 50m od něj u osamělého stromu. Takže zacházka asi kilometr. Přelušťujeme a kontrolujeme jednotky a počítáme s druhou možnou kótou, tedy 504m n. m. Buďiž. Buď to bude pramen potoka, nebo mostek. Čekají nás asi 2km a to ještě netušíme jaký bude problém skrz vesnici vykrosit na kopec. Všude samý plot a nebo pes. Takže další ztráta. U potoka nic, takže to krosíme krajem louky a lesem a testujeme nepromokavost bot či kalhot. Převážně neúspěšně ;-) U mostku nakonec nalézáme.

6. šifra - vsouvání dvojic okolo

Chvíli na to čučíme jak puci. Zkoušíme 2 řádky zadání různě kombinovat. Poměrně dlouho nic. Nějaký tým opodál vzdává bezradně interpretaci a radí se telefonicky s orgama, co to jejich vyluštěné má znamenat. V tom přichází spásná myšlenka. Vzít dvojici z horního řádku. Rozdělit ji a každé z písmenek připlesknout na druhý konec určitého bloku znaků ze spodního řádku. Po drobných nejasnostech z toho vypudíme jakési instrukce pro majitele starých i nových map. Naštěstí máme obě a interpretace, byť divoká, je snadnější. Jdeme ke kůlně, neboli - po starém - boudě, alias bytovému družstvu.

7. šifra - semafor ve hvězdách

Vydupli jsme si slušný krpál, jak by řekli geokačeři "rovnou za šipkou". Najít boudu nebyl až takový problém. A při samotném luštění nebyla o zábavu nouze. Několik řádků jsme identifikovali ještě bez vědomí, že to souvisí se souhvězdíma. Poté jsme jednotlivá souhvězdí přiřadili již správně krom "třeba angličák". A asi 30 minut se lopotili s vybušením informace z hvězdné mapy. Nakonec zazářila hvězda Míša a rozpoznala v tom semafor. Další postup se nejevil snadným ani ve dne, natož v bezměsíčné noci. A tak to opět krosíme cestou necestou, ostružinami a nevím zda z hrdinství či proč, ale GPS odpočívá vypnutá v baťůžku. ;-) Po několika uklouznutích a náročné cestě Šumperskou džunglí vylézáme z lesa na pastvinu a tam se již GPS dostane ke slovu. Luštící tým věští blízkost zadání. Ale jejich komentáře ve stylu: "dýl to trvalo najít, než vyluštit", nám optimizmu nepřidají.

8. šifra - brail

S pomocí GPS a hlavně intuice nakonec najdeme zadání právě ve chvíli, když nám doluštivší tým uvolní parcelu na luštění. Toho s díky využíváme a luštíme. Celkem oddechovka, ale ještě než to dáme dokupy, pozdravíme přišedší Jeníčky. Wow, to jsme nějací drsní... ;-)

9. šifra - historie dvacetšestková

Tato šifra nás zklamala. V 5:45 naši kamarádi na telefonu buď už spí, nebo ještě spí. Takže s pomocí offline wiki v PDA pomalu s Míšou dohledávám data událostí. PHX a Bigbaz zprvu pomáhají, pak se na chvíli natáhnou a PHX v mžiku spí. ;-) Když máme jakš takš všechna data, zkoušíme z toho neco vybušit. Poměrně dlouho nám trvá odhalit 26kovou soustavu, ale daří se a míříme na kótu 429 trochu zklamaní. Šifra vyžaduje encyklopedické znalosti a my si navíc příliš pozdě uvědomili, že stačilo jen několik málo dat pro odhalení principu i kontrolu. Zbytečný čas zabila naše nezkušenost a ten nám pak chyběl později.

10. šifra - lodě

zapad-slunce.jpg, 19kB Zahříváme se pochodem nejprve pro zadání, pak do tělocvičny. Hned zprvu nastřelíme heslo SVÍČKY. Je to bez trestu a 15 minut budem určitě luštit, takže nemáme co ztratit. Dozvíme se, že hledané heslo je v abecedním řazení před námi tipnutým. Vyzkoušíme 2 tipy jako IMBUSY a DIOXIN a mezitím lámeme lodní bitvu. Vyjdou nám jistá pravidla - tedy, že 1. a poslední písmeno a 3. a 5. jsou po dvojicích shodné. Nic rozumného nám z toho ani po mnoha pokusech neleze, ale po chvíli přeci jen vyhaluzíme AURORA, což nás posouvá za turniket do finále.

11. šifra - obrázkové indicie s přebývajícím písmenem

Finále je po loňsku obrovský úspěch. A my možná usínáme na vavřínech a celé 2 hodiny shnijeme na identifikaci pár obrázků. Na princip jsme přišli vcelku brzy a několik prvních obrázků dokonale sedělo v nádherném nápadu této šifry. Přibližně za hodinu jsme měli něco málo přes půlku obrázků rozpoznaných a ty nám dali nějaké písmena. Odhadli jsme kus řešení "KOZINOVA", ale jako poctiví nehaluziči se snažíme bez výrazných úspěchů lámat další obrázky. Humr, co vypadá jakoby z oka vypadl rakovi, nám ale své tajemství nevydá. Pár písmen doplníme a jakš takš tušíc výsledek se po více jak 2 hodinách vydáváme vstříct finále. To už víme, že nedojdeme, ale 1-2 šifry jsou ještě reálné.

12. šifra - klikyháky

I přes nekompletní vyluštění najdeme bez problému zadaní. Luštíme do 15ti minut a to nám zvedá morálku a stahujeme týmy, co nám to nandali na 11ce. Letíme do Valašské.

13. šifra - místopisný opruz

postupy.jpg, 53kB Zbývá nám poslední půlhodina. Luštíme 4 nad 1 papírem a hned objevujeme města, státy a řeky. Ale co s nima už nevíme. Hodiny odbyly 12tou a tím pro nás Svíčky 2009 končí. Za odměnu si odlovíme geokešku, která je ani ne 20m od zadání 13ky. Pak se ještě jdeme podívat na vyhlášení, ale přicházíme pozdě a tak aspoň chvíli před odjezdem pokecáme se soupeři. Pak už nás čeká jen cesta domů přes výluku do Zábřehu a narvaným Detvanem do Pardubic a dále do HK a do Prahy do svých postýlek.

Zhodnocení

za Trosečníky sepsal Gimli2, 30. 8. 2009