Svíčky 2008 - trosečníci

Průběh hry

Po relativním úspěchu na letošní Bedně jsem se vyhecovali zkusit svíčky. Registrovali jsme si sice jako první, avšak pak to již šlo z kopce. Díky zkouškovému a psaní bakalářek neměl nikdo čas na luštění Bezvíčku, takže nakonec jsme byli rádi za 1 hotovou úlohu. Dvě další úlohy jsme měli téměř hotové, jen jsme je nedotáhli. Pocity ze světové fáze Bezvíčku byly dost rozpačité. U většiny úloh člověk prostě ani na půli cesty netušil, zda jde dobře. Nic, nebo málo co naznačovalo a tak města i čas odolal. Vstupenku jsme sice dostali, ale libovolná nápověda na Svíčkách nás bude stát dlouhé čekání nebo luštění novoměstské fáze Bezvíčku. Takže výhledy žádná sláva a tak jsme čekali jaká bude na konci srpna situace...

po 1. sifre Spojení do Nového města je z Hradce Králové tragické, že Žiliny doslova peklo. Nakonec se vymyslelo poměrně rozumé logistické řešení. Kosťa dorazila ze Žiliny o den dřív do HK, odkud s Gimlim vyrazili autem přibrat v Pardubicích z Práglu dorazivšího Bigbaze. Z dalších dvou případných členů týmu nakonec bohužel nejel ani jeden. Takže to holt zkusíme ve 3. Vše se zdařilo a okolo 12:30 jsme parkovali v Novém městě u nádraží. Včas koupili lístky a sledovali přibývající týmy. Nasedli do již plného vlaku a se spoustou dalších týmů dorazili na start do Zubří.

Bereme na prezentaci obálku a koukajíc na zavěšený papír, vzpomíname na větu snad z Manuálu Tmou, že "Orgové jsou de facto svině." Po odtroubení startu rozlepujeme obálku, čteme zadání, čekáme na první indicie a konstatujeme, že Novoměstský Bezvíček jsou fakt opruz úlohy (chápej: ať si to hráči zasloužej). Zhruba pátá či šestá indicie nám odhaluje KUBU, takže odcházíme někde v závěru 1. třetiny či čtvrtiny startovního pole k Velrybě. Startovní rozstřel hodnotím jako velmi povedený a pěkně připravený.

Velrybu vcelku bez problémů najdeme, bereme šifru, analyzujeme... okamžitě je jasné že v součtu dává 1. řádek délku druhého. Rozsekáváme ho tedy na skupiny a píšeme je pod sebe. Druhý sloupec obsahuje jen nuly, první až na výjimku samé "1". Prolítnem Sirky a zatloukáme si hřebíky do rakve. Ne po jednom, ale všechny naráz. Nejdelší blok má 6 znaků. To bude asi ten světélkující panelák. Přízemí OK, 1. a 4 patro sabotéři. (pro to 1. to nádherně sedí). Utvrzujeme se postupně v tom, že je to grafická šifra. Otáčíme, koukáme, zrcadlíme, invertujeme, nic... Po zhruba 2 hodinách bereme nápovědu, která je jako u nás tradičně na dvě věci. Říká nám co dávno víme. Rastr je 6*18 tedy 6 krásných písmen. Kosťa nakonec vykouká z rastru "STOPAJC". Interpretujeme jako "Stopa Járy Cimrmana". Předpokládáme tedy, že žlo o ztíženou grafickou šifru inspirovanou blikátkem z letošního Matrixu. A jdeme kam nás to posílá.

U stopy Járy Cimrmana pochopitelně nic není, ale zahlédneme postupně nekolik týmů. Zkouším na vychládajícím sluníčku dále luštit. Někdy okolo 18:25 berem řešení. Jsme jen 3, takže se dělit nebudem a jdeme všichni poctivé 3,5Km v jednom směru navíc. Přicházím k výpusti (nikoli "výpustku" jak pravila nápověda telefonem) rybníka. Nacházíme poslední instanci zadání. Hm, etiketa šifrovače velí: překreslit a nechat dalším. Voláme ihned orgům, že jim došla na náhradní trojce zadání a ti nám sdělují, že si i to poslední smíme vzít, že do 15 minut dodají nové. Jak řekli, tak udělali.

na 4. sifre Jdeme na lavičku na okraj lesa, večeříme, a obratem luštíme. Nálada a motivace po témeř 4 hodinové ztrátě na 2ce stoupá. Vyluštěno, najedeno, balíme a valíme k vodárně. Definitivně mizí slunce. Díky dobré navigaci předcházíme jeden tým (zdravíme ty, jenž odbočili příliš na sever do lesů). Několik potkáme ještě louskajicích trojku. U vodárny nachazíme a jdeme pod lampy luštit. Začíná být slušná kosa. Hodinu si čteme sloh, identifikujeme zvláštní až umělé konstrukce, i tematické skupiny slov. Bigbaz se však potýká s bolestí zad, jež je nejspíše ještě dozvukem v červnu zlomeného obratle a rozhoduje se v zájmu přežití do státnic Svíčky ukončit. Dostává jednu mapu vyráží okolo 00:25 směr Nové město. Zůstáváme tedy s Kosťou jen dva.

Přichází org s foťákem. Prohodíme pár slov, udělá pár fotek a jde k dalším týmům. Nové nápady ale ani po rozptýlení žádné, děsná zima (podcenili jsme nejspíše nadmořskou výšku - ještě ve čtvrtek jsem spal v pohodě venku pod širákem, jen to bylo asi 300m n. m. a ne 750m n. m.) a morálka mizerná. Bereme nápovědu. "Alfa a gama jsou ony samy." Hmmmmmm. Tma, vymeteno. Usuzujeme že když se mluví o koních, šimlech atd. a v sirkách jsou zmiňované "koňoviny, voloviny a ptákoviny" zkoušíme hledat v textu i další zvířata. Bezvýsledně. Poté zkoušíme zvířata hledat v mapě. Nacházíme podezřelou ikonku koně a obec Koníkov. Spojujeme úsečkou. Další úsečka vznikne spojením v textu uvedených lokalit tedy Maršovice a kóta u Kadova. Je to dost divoké ale nic lepšího nás v té zimě nenapadá. Průsečík vycházím na křižovatku silnice a zelené značky nedalekou Poutníka. Je to zoufalství a haluzení, ale ještě se nám nechce vzdát. Volíme tedy postup přes křižovatku, poté zkusit okouknout Paseckou skálu (průsečík nesedí zcela přesně) a v nouzi ještě Poutníka. Pokud by se nic nenašlo, voláme si od Poutníka o řešení a jdeme si pár Km zajít. (...a modří již začínají tušit...)

Na křižovatce nic není, na Pasecké skále jakbysmet. O to větší překvapení, když u poutníka potkáváme 1 tým a prakticky shodně vyzvedáváme šifru... jo ale kurník, ona není 5. ale 7. Je něco okolo 1:30. Rozhodujeme se, že zkusíme jít dál od sedmičky a na turniketu hru ukončit. Očekáváme semílačku z přikázáních a ta nám budou beztak chybět.

Samotná sedmička dodává optimizmu a během 3 minut je vyluštěná. A vyrážíme směr mlýn. Avšak neopatrně mineme ostrou odbočku modré a rázem si přidáváme skoro kilometr cesty navíc. Po chvíli raději otáčíme a vracíme se na modrou a to už je okolo vícero týmů. Takže s nepatrnými odstupy přicházíme k mlýnu. Šifru nacházíme bez problémů. Koukáme, první co pronášíme je Polsko. Polský kříž. Zkoušíme to tam více jak hodinu a půl napasovat, tak jsme si jisti. Zkoušíme všemožné varianty kříže, leč dovolím si tvrdit, že malý podraz od orgů pro nás znamená konec hry. Ono totiž všude proklamované "Uvažuje se standardní 26 znaková abeceda, není-li výslovně uvedeno jinak." jsme si vzali k srdci a neměli nejmenší důvod tomu nevěřit a uvažovat zvěrstva s CH. Leč blbost je to tak trochu i naše, vždyť třeba PraHaluz to jistě dala i bez nápobědy.

Od Bigbaze přichází okolo 3:45 SMS, že vlak co si vyhlídnul v 5 ráno v neděli nejezdí (následujicí jede v 10) a že tam už umrzá. Přesouváme se kousek směrem na Nové město s úmyslem zahřát se pochodem. Překonáme drsnější úsek zelené a na kraji polí nad Vlachovicemi se rozhodujeme Svíčky ukončit s tím, že půjdeme co nejrychleji směr Nové město a že Bigbaze odvezeme autem zase do Pardubic, odkud má do Prahy nejlepší spojení.

V průběhu přesunu se z SMS dozvídáme, že Bibaz dostopoval do Žďáru a chytl jeden z prvních vlaků do Prahy. Obdivujeme parádní hvězdnou oblohu, kterou pamatuji z dětství z táborů kousek odtud na Svratouchu. Zhruba v 5:30 tedy docházíme do Nového města a tím pro nás Svíčky 2008 končí.

Osobně musím říci, že šifry na které jsme se dostali mi přišly lepší než ve světové f. Bezvíčku. Obzbláště se mi líbila mincová i když byla možná až příliš snadná. Přesto ty letošní Bednářské či Matrixí mi přišly lepší v tom, že když se člověk vydal správným směrem, tak to věděl. Netušil třeba další krok, ale věděl, že ten 1. není mimo. To se nedá říci třeba o Svíčkové dvojce. Svíčky tedy hodnotím jako dobrou zkušenost i potrénování před Hradeckou Sovou. Nabyl jsem dojmu, že Svíčky byly a i zůstavají mezi těžšími ze šifrovaček. Určitě byla škoda (a především naše), že se nám včas nepodařilo zajistit si plný počet lidí v týmu. Dost možný by byl průběh poněkud jiný. Zda pojedeme i příště je zatím otázkou...

Co chválím:

Co se mi nelíbilo (POZOR: SUBJEKTIVNÍ!!!):

za Trosečníky sepsal Gimli2, 4.9.2008