Noc tapírů 2008 - trosečníci

Start

Na Pece dorážíme druzí. Krom nás tu stojí jen jeden jiný tým. Po chvíli doráží orgové. Škoda, že neměli nějaké jednoznačné identifikátory. Člověk je půl hry poznává a už nepotkává ;-). Dostáváme startovní obálku, jsme pochváleni, že jako jedni z mála máme zaplaceno dopředu převodem z účtu. Sedáme si opodál na volné lavičky a vyčkáváme startovního pokynu. Ten chvíli po 12. hodině přichází a my obálku rozbalujeme.

0. Kurz Tapírštiny

Čteme si pokyny, opisujeme svůj originální kus slovníku, zkoušíme přiřazovat symbolům slova. Brzy vyloučíme možnost, že by to byla monoalfabetická substituce a stejně vylučujeme možnost, že co slovo to symbol. Nesedí totiž počet slov a Ntic symbolů ve slovníku. Mnohé Ntice jsou si velmi podobné. Rozhodujeme se psát si do šifry základní tvary slov a leze nám z toho cosi připomínající "indiánštinu". Něco jako "já být mnoho let". Měníme slovníky, získané opisujeme a dále měníme. Podstatný objev, že se tam vyskytují Ntice pro vyjádření osoby následujícího slovesa, nás urychluje v postupu. Vcelku snadno postupujeme dále a získáváme popis cesty na další stanoviště. Necháme si ho od orgů schválit, upřesní nám lokalizaci stanoviště a vyrážíme na Vítkov. Podle mého dokonalá startovní šifra/aktivita. Princip od pohledu jasný, pracná (ale únosně), vyžadující logické uvažování i spolupráci týmu. I provedení bezchybné.

1. Na Vítkově rybařit nebudem

Jdeme pěkně popořadě, odvysíláme si čísla, vyluštíme 4 hesla, získáme 4 proužky (1-4). Patrná jsou slova lezoucí z prvních sloupečků, takže se nebude jednat o nic složitého. Spěcháme s cílem dojít co nejdál za světla. Pexeso hrajem ve třech týmech. Trosečníci, Zlí lidé a ještě jedna členka nějakého týmu. Ta vzápětí vyhrává, ale 4 dvojice jí nestačí a tak škodí ostatním, tím, že jim bere i 5. dvojici. My naštěstí splňujeme včas, takže na Zlé lidi nezbyla dvojice a museli si ji vyhrát ještě dodatečně nad orgy. My si vyžádáme sloupečky 6, 8, 10, 12. Jdeme na rybaření a v přitom se snažím vyčíst kam dál. To se vzápětí daří a jen se koukneme na rybařící týmy, pozdravíme orga a jeho lehce zaraženou tvář necháváme za zády míříc do Petrské ku věži.

2. Petrská věž

Nalézáme, koukáme nevíme. Koukáme znova a celkem nám sedí řešení, že se vybírá slovo, jež je si se svým obrázkem nejblíže - tedy jakési asociace. Běhěm minuty vyrážíme k soše dívky na Štvanici. Jen ve čtyřech, Bigbaz jde doléčovat virózu či co, takže nám nechává mapu a 3G kartu do notebooku kvůli internetu a míří domů dělat vzdálené zázemí. Ještě cestou zkoušíme další varianty řešení. Přicházíme k soše, kde pochopitelně nic není. V tu chvíli identifikuji obrázky jako znázornění vzorů pro skloňování slov a během minuty máme nový cíl. Od vyzvednutí šifry uplynulo asi 15 minut. Jdeme na Strossmayerák na 12ku a tou se přesouváme do Hellichovy a odtud na Kampu.

3. Deja-vu

Domek na Kampě nacházíme, "nohu" ne. Ale zato nám usměvavá orgině vnutí lentilky. I přes kiks na předchozí šifře jsme pořád třetí. Šifra téměř identická, navíc podstatně více napovídající než jaká, byla na Hradecké sově (šifrovačka pro začátečníky) před 14 dny. Řešení čteme do 3 minut. Jdeme na Újezd, kde nám před nosem ujíždí 12ka. Dojdeme tedy na Švandovo divadlo a v zájmu šetřit naše nohy čekáme asi 5 minut na 9ku. Vezeme se na Anděla, odkud míříme do parku k jezírku.

4. Strom u jezírka Na Skalce

Vyzvedáváme, z BINFA (shodné tel. č.), tedy z Barnabáše víme, že jsme 3. Pěknej hnus. Analýza vyplodí 22×25. Z čehož brzy dostáváme písmenka v abecedách chybějící. "POSUNTESISLOUPECKYDBLU". Pěkné, takže přepsat, s vyzkoušet všechny rozumné posuny sloupečků DBLU. Nikde nic. Což nás navede na teorii, že DBLU = DOLU a je tam chyba. Pomalu se trousí jiné týmy a například Drahošovci obratem luští mizí pryč. Nakonec nás napadne i správný způsob posunů, takže sice s propadem, ale jistě míříme na Vyšehrad na hradby hledat stanici HZSP (~hasičský záchranný sbor praha). Cestou přes železniční most se přenášíme přes HZSP a identifikujeme správný posun ne o B, ale o O, tedy na HOSP (~hospodu). Vylezeme na Vyšehrad a přes půl hodiny obcházíme komplet hradby. Obzvlášť pečlivě kolem hospody Rio. Nic. Není tedy "HOSP" náhodou hospodin - tedy zkusit kostel, kapli, hřbitov, rotundu? Po více jak půl hodině odevzdaně voláme orgům. Prý máme najít hospodu s názvem "Na hradbách". Hm, tak pěkné... Není ani v doporučené mapě (ani ve 2 jiných). Po doptání se místních ji ale lokalizujeme.

5. Na hradbách stála hospoda

Dostanem pokyny i infromaci, že tykev nefunguje, a bude simulována orgem. Jdem se poradit, přepisujem text do kompu, půštíme frekvenčku a brute force monoalfabetickou substituci, fotíme zadání a všechny poznatky posíme Bigbazovi. Hned pak si jdeme pro prvních 10 písmen. Berem si je na základě frekvenčky. Zatím je toho příliš málo. Dostáváme od orgů teplý čaj. Díky. ;-) A holky zatím zkouší luštit pomocnou úlohu. Jdeme si pro dalších 10 písmen. Lezou první náznaky slov. Další várku určujeme již podle priorit plynoucích z pozic písmen. Pomalu se začíná stmívat. Když po 4. várce slov máme rozlousknutou celou šifru, rychle se balíme a vyrážíme napříč uličkami vilek a bytovek na kavčí hory za hřiště k ventilaci.

6. S drzostí se dobře luští

U hřišť se rozdělujeme, každá dvojice jde z jiné strany. Já s Káťou sice musíme v závěru přelézt plot, ale pak jsme úspěšnější a nacházíme. Sedáme pod lampu, analyzujeme. Moc nevíme, jíme. Káťa si všimne slov "dvojitév" a "řádky". Vyznačujeme na fólii W, točíme tam a zpět, i z rubu, ale Cardanova mřížka to fakt nakonec prostě asi nebude. Vytrvale profukuje a začíná být zima. Volíme přesun někam k dopravě, ale s cílem zapadnou do prvního osvětleného závětří. Jdeme okolo budov České Televize a z vrátnice se na nás smějí židličky a stoleček. Vysíláme holky diplomatit a ty v zápětí ukecají vrátného a získávají pro nás teplé, osvětlené a bezvětrné zázemí. Prý jen na 15 minut, pak jde vrátný domů. Zázemí se osvědčilo, nacházíme i slovo "sloupce". Ke správnému kroku už není daleko. Poškrtéme řádky i sloupce s W a máme hotovo. Takže zázemí jsme si užili přesně 15 minut. Akorát podržíme dveře spolu s námi odcházejícímu vrátnému a jdeme do ulice Za mlýnem hledat dětské hřiště.

7. Mlynářovy děti jsou hravé

Docházíme na místo, pejskařka nás neomylně naviguje a my prošmejdíme komplet hřiště. Nic. Jdeme tedy ulicí dál, na její západní konec a nacházíme 2. hřiště. Prošmejdíme opět komplet a ještě pečlivěji a zase nic. 20 minut v kýblu a tak voláme orgům. Prý to má být na hřišti u klouzačky. Taková ani na jednom ze hřišť není. Jdeme tedy ještě západněji a objevujeme TŘETÍ hřiště, naštěstí už s klouzačkou i šifrou. Tady mám takový pocit, že autor předchozí šifry nebyl na místě, které šifra popisuje. Nebo tam orgové byli, ale neprohlédli okolí pořádně. Myslím si, že kdyby to udělali, bylo by hřiště buď upřesněno, nebo vybrána úplně jiná lokalita. Matematický symbolický zápis nedělá vetší problém a po chvíli se doberem přijatelného výsledku. A vyrážíme na dalekou pouť na hráz rybníčku kousek od ulice Na mýtině.

8. Scrabblíc vzpomínáme na Matrix

Po dlouhém přesunu vcelku v pohodě nalézáme šifru a vracíme se s ní pod lampu. Jsme stále 3. Analyzujeme a posíláme ji Bigbazovi. Vypíšeme si zvýrazněná písmena a vyjde nám tam krásná "kaple" a tak celkem z toho kouká i "ulice". Ale žádný nápad jak to rozumně přečíst celé. Zkoušíme i jiné šifrové systémy, ale bezvýsledně. Vzpomínáme na matrix před 2 lety, jenž měl kousek odtud šifru se stereogramem. Vydávám se pro nápovědu a Petr s holkama dál luští. Za 15 minut jim telefonem popisuji nápovědu stejně jako vzápětí Bigbazovi. Ten mi asi po 5ti minutách volá, že se jedná o zápis hry scrabble. Když se vracím, tým má prakticky doluštěno. Ale asi někde udělali chybu, takže řešení korigujeme ještě telefonicky s Bigbazem. Pěkná a težká šifra.

9. Zákys

Jdeme dále. Z týmu mám pražskou lítačku jen já a není kde blízko koupit další lístky a nechcem platit výrazně dražší u řidiče, takže se rozdělujeme a já 253kou jedu na polikliniku modřany a odtamtud mířím na západ ke kapli. Zbytek týmů to krosí napříč uličkami. Šifru nacházím a mířím na smuvené místo srazu na Obchodním náměstí. Tam asi za 5 minut dorazí i zbytek týmu. A jdeme zakysnout. ;-) Tréninkové vyluštění loňského ročníku se ukázalo užitečné. Z morzeovky po náhradě ü za i/y a zhruba půlhodinovém ladění detailů, díky mnoha chybám se dobíráme otázky "Co jsme se učili nazpaměť?" Z analýzy jsme už věděli o podezřelých slovech jako "exbýk", takže určit, že se mají hledat vyjmenovaná slova nebyl problém. Učinili jsem tak a časem na nás vybaflo z prvních písmen něco ve smyslu "COTAKHLERADEJIPOPORADE". Majíc nápovědu, že "26 opravdu není náhoda" zkoušíme víceméně neúspěšně do toho narbat abecedu, různě řadit, ale nejsme chopní přijít na to, co máme vybrat a pak seřadit popořadě. Po více jak 3.5 hodinách to vzdáváme a voláme si o řešení i za cenu 2h penalizace. A jdeme směr Komořanská točna busů ke stromu.

10. Máme rádi barvičky

Po letmém pohledu vykoukáme z posledních písmen veršů morzeovkovou nápovědu "VYBARVUJTE". Proběhne brainstorming na tema co lze vybarvovat a vyhraji to pismenka "O". Zacne z toho cosi lézt. Okolo prochází nějaký tým co vzal po dvou hodinách nápovědu. My jdeme dál barvit písmenka a pokračuje D a P. Vykukuje na nás číslo 385 a za chvíli poté doluštíme i "kóta". A hurá dál. Nálada výrazně stoupla. ;-)¨

11. V sKrytu duše máme rádi morzeovku

Na Čihadle, na kótě 385 nacházíme šifru. Málem při tom slítnu do útrob bunkru. Jdeme si obratem splnit doplňkovou úlohu a po nalezení lvíčka si sedáme opodál. Morze je jasná, ale lezou nesmysly. Nadhodním morzeovku z mezer a čtu. Ale leze blbost. Šifru bere do rukou PHX a moji myšlenku správně interpretuje a hned víme kam dál. Krosíme to tedy napříč přes pole a remízky.

12. Neposedné děti si nevyžadují ani sedat

Našli, zkusili první postup co nás napad a vylezla hráz a nesmysly. Inu zkusil jsem pokračovat a vypad rybník. Již nebylo pochyb jak na to a šlo o čistě mechanickou záležitost. Dvě drobné chybky způsobily o chvíli delší hledání v mapě, ale i tak předháníme další své následné pokořitele. A jdeme do modřanské rokle.

13. TNT

V rokli nacházíme na hrázi rybníka hned. Barnabáš tvrdí, že jsme druzí. Veliká radost i ověřené podezření. Pohled na stav týmů v online pořadí dává tušit záludnost. Některé týmy nejsou zahrnuty a mohou tedy být již před námi. V pásku brzy nacházíme 12 čísel. Po zjištění konstantní vzdálenosti stříháme, rovnáme, abychom si vzápětí přečetli "NT". Grafická šifra z toho přímo smrdí, tak si vybarvíme všechna NT a jdeme naprdnout sešLost, se kterou jsme se i par minut předtím hecovali kecama, jako že to máme a nahlas vykřikovali všechny možné prdelákovy Prahy s tím, že tam právě jdeme.

14. Druhé ztroskotání

Slečny, ale i PHXa již bolí nohy. Proto se rozhodujeme si cestu maximálně zkrátit busem. A s přestupem dorážíme kousek od Nového Hrádku. Jdu nahoru, zbytek tvrdí, že to bude někde dole a jdou to obejít. Poměrně dlouho procházím ruiny, než úplně na kraji najdu šifru. Mezitím se zbytek týmu vydal na cestu za mnou nahoru, takže jsme se po chvíli našli a společně vyrazili na přesun do cíle. Rovnou si volali o nápovědu, protože hesel bylo nazbyt. Cestou každý přispěl svou trochou do analýzy šifry, sepsali jsme si i kódy stanovišť a pomalu se blížili k vodní tvrzi na Chodov. Po příchodu okolo 9. hod jsme nebyli potěšeni oznáměním, že blízká ZŠ na poslední chvíli odřekla orgům zázemí a budeme muset tedy dolušťovat venku. Zde se ověřuje realita, že dva první týmy obelstili Barnabáše a 1 tým tu luští. Máme tedy šanci být 3. Ta se však rychle rozplynula, když tým před námi doluštil 14ku. My se dál snažíme o kde co, ale všechna čísla jako počty písmen, slov, symbolů atd., jež jsme ze zadání vytřískali k sobě vzájemně vůbec nepasují. Postupně se trousí další týmy. Sešlost 14ku doluští během pár minut. To nemůže být přeci nijak složité! Ale ani po dalších dlouhých hodinách se nehýbeme dál. Takže po 2.5 hodinách pokusů si voláme o řešení. Chvíli to trvá, než ho z orgyně za telefonní nápovědou vypáčíme, ale podaří se, takže s celkovou penalizací 4 hodin v 11:25 končíme po 2.5 hodinách neúspěšných pokusů luštění 14ky a tak i celou Noc Tapírů 2008.

Zhodnocení

...dopisu co nevidet....

za Trosečníky sepsal Gimli2, 23. 9. 2008