Hradecká sova 2006 - Slepí vozíčkáři

Mezinárodní (CZ, SK) tým Slepí vozíčkáři ve složení Zeb, Štandý, Gimli2, Kosťa, PHX vznikl vlastně asi náhodou. Zeb kdesi našel odkaz na web HK Sovy a sehal 2 členy týmu PHX a Štandyho. PHX zlanařil mě a já následně Kosťu. Předchozí zkušenosti se šifrovacími hrami jsem měl jen já (Matrix 2006, Octoginta Octo 2005 - ani ne tak skutečně šifrovačka) a Kosťa (Matrix 2006). Ostatní si vytyčili cíl být do 10. místa, což se nakonec podařilo. :)

Sraz jsme si dohodli na 16:30 na Slezáku u nádraží. S Kosťou jsme nabrali PHXa a dorazili v 16:40 na místo startu, kde už čekal Zeb a Štandy. Nejdříve zavládlo mírné zděšení, když jsme spatřili některé týmy vybavené spíš na airsoftový match. Po krátké registraci jsme Zebobovi a Štandymu oznamili, že oni jediní mají nejlepší dispozice k evoluci a ať si nás zkusí přehlasovat, když se jim to nelíbí. Nakonec si evoluci zahrál PHX (velmi úspěšně) a Štandy.

Do rukou se nám dostává první šifra - Sudoku. Princip součtů hodnot je jasný na první pohled a teď hlavně odedřít tu manuální práci - vyluštění sudoku. Poprvé, ale taky naposledy lituji svého rozhodnutí nechat notebook doma. Škoda, že nikdo z nás neměl aspoň PDA a vhodný soft. Luštíme já, PHX a Kosťa jedno sudoku a Zeb a Štandy druhé. Početní převaha je znát a následně překreslujeme 2. sudoku v němž se někde povedlo udělat chybu a zhruba po hodině jsou obě vyřešena a vyrážíme na 2. stanoviště - Hradec Králové vlaková zastávka.

Narvali jsme to přímo po cestičkách lemujících trať na Týniště. Logujeme 6. se ztrátou 13 minut. 5 slov v každé větě v odstavci s azimutem jasně říká, že půjde o morseovku a budou to 3 čísla. Jelikož azimut nemůže začínat 8čkou, tak je "sova" tečka a cokoliv jiného čárka. Ulice K zastávce byla správnou volbou. Na konci nás čekal památník a nová šifra.

Cestou jsme předešli 3 týmy. Logujeme jako 3. Ztráta jen 8 minut. Pohádka nejprve zaváněla mobilem (klasika či T9), ale vycházely nesmysly, takže prostý součet a převod na písmena to jistil. Než si stihnu odskočit, hlásí zbytek týmu, že mají vyřešeno a míříme směr kamenný most přes Labe u Plácků.

Na místě již 2 týmy hledají a vypadají dost nespokojeně. Šifra je k nenalezení. Prý už volali orgům a prý se nápravě pracuje. Nakonec šifra přijela na kole ze špatného místa, kde ale původně taky nebyla a byla dobře, jen se to jejímu nositeli asi nezdálo. :) Logujeme 3 se ztrátou 2 minut. Čekajícím týmům je slíbeno odečtení zdržení. Dostáváme omalovánky a fixky. V každé kopii šifry barvíme (označujeme jen malou čárkou) jen část barev aby to bylo přehlednější. Po chvíli z toho vykoukáme "černá" a něco jako "vičko". Smysl to moc nedává. Taháme mapu. Jana Černého a Smiřická znějí dost podobně. Ale proč by nás orgové zase táhli zpátky. Hm. Černá, Černovická, černo... více, vicko,... tak to je blbý... co s tím? Osamělá černá fixka se fláká v pouzdře a poslušně ani nepípne. Kontrolujeme znovu písmenka. Hm, máme to správně. Co to sakra je? Kosťa však najednou prohlásí: černá fixka - víčko. Možná to nebyl úmysl, ale nějak nám chyběla ta čárka nad "i" ve "víčku", ale o to větší radost přišla, když jsme ihned vytáhli černou fixku a pohledem do jejícho víčka věděli, která bije. Rychle špendlík, ať stáhnem náskok. Hm, tak to nepůjde, končetinu pane primáři už nezachráníme, černou fixku čeká částečná amputace. Čistý řez nás o centimetr přiblížil informaci uvnitř. Poté jsme již pinzetou vytáhli popírek s popisem dalšího stanoviště. Svižně odcházíme. V dostatečné vzdálenosti chválíme tenhle nápad. Úžasná šifra. :)

Další stanoviště - soutok Piletického potoka a Labe - most nám dává zabrat. Nikdo nikde a hledáme. Přichází Moraváci a Gagaga. Lehce naštvaní ze ztráty náskoku, ale hledáme dál. Už se znatelně stmívá. Asi po necelých 10 minutách PHX nachází šifru. Loguji a jaké to zděšení - před námi se asi někdo nelognul - nebo, že bysme byli první? Hm, tak či tak píšu čas a jméno týmu - proč je sakra tak dlouhý - to určitě napovím ostatním týmům, kde to je. Beru šifru a mačkám jí do kapsy a tvářím se, že hledám dál. Postupně rozšiřuji informaci, že už máme šifru a ať se nenápadně :)) vypaříme. Děláme, že budem hledat kousek vedle a pak míříme rychle k telefoní ústředně luštit. Plusy a mínusy ukazují na nějaký posun. Hm, tak to moc nevypadá. Kosťa točí svým šifrovacím kolečkem a pořád to vychází divně. Já prohlašuji, že to bude dolaďování jedniček, oblíbené toť kratochvíle programátorů, PHX přitakává, odpočítáváme písmenka znovu a hned to z toho leze..., zvedáme se a svižným krokem míříme na pahorek v bývalých Pionýrkách - nyní Šimkových sadech. Pohled na hodinky je příjemný, blížíme se k půlce a bude teprve 8 hodin. Děláme si legraci, že když to půjde tímhle tempem, voláme o půlnoci orgům, ať nám otevřou cíl :-D.

S PHXem vybíháme na pahorek. Na mysl mi přichází analogie s nejmonovaným filmem. :) Bereme šifru, loguji nás jako 1. tým, otáčím se a zjišťuji, že náskok je roven nule. Odcházíme opodál na lavičku luštit. Binární vzevření i/y, s/z, malé/velké je jasná morseovka, kdo se ale zase mé zabývat tou manuální prací? :) Dělba práce. Jako první dolušťuji i/y a vychází "plácek". No nazdar, zase nás poženou zpět za Hradec na Plácky. Kosťa jako zástupce Slovenska poradí s několika velkými písmeny, ale jinak je mimo hru. Dořešení a výsledek je utěšující - Kavčí plácek je o poznání blíž, než Plácky.

Pod příkrovem tmy mizíme na staré město. Logujeme opět první. To je divné - buď se před náma někdo nezapisuje, nebo jsme to nějak moc narvali a to zásadně neběháme a chodíme pěkně rozvážným (někdy ale i celkem svižným) krokem. Stanoviště 7 se zdá být multi. Jdeme k lavičce u Bílé věže. Grrr, zase nás ženou zpátky na Malé náměstí. Beru si s Kosťou vysílačku, PHX, Zeb a Štandy mají 2. Míříme ke kašně na Malém náměstí. Po chvilce nacházíme, co chceme a posíléme zbytek týmu po vysílačce na stanoviště 7C. Oni nacházejí a postupují dále, já s Kosťou čekém, zda nebude další stanoviště někde blíž k nám. Začínají se tu rojit podivné postavy s baťůžky a čelovkami. Asi tu nejsme sami. Jsou nám v patách. Jdou po nás... :) Po vysílačkách sepisujeme co víme a jasné, že dalším cílem je Veverkova. Kdo jen sakra byl Vladimír Vašek? Pořád se nám mlátí Bezruč s Nerudou, ale nakonec to vyhrává pravý autor Maryčky Magdónovy. Procházíme Bono Publico a míříme na sídliště Labská II. Na křižovatku Veverkovy a Bezručovy ulice.

Cestou nikoho nepotkáváme, asi jsme vážně první. Logujeme se a bereme dosti ukecanou šifru. Hm, co je zas tohle? Nějaký zeměpis? Hele, píšou tu o rybníku a koupání. A Opaťák je prý nevhodný. Co stříbrňák? To je ale hnusně daleko, ihned někdo komentuje. Co ta špinavá louže ve Třebši? Tam bych nevlez! Hm, tak co dál tady v HK? Počkat! Projedem si znovu zadání a aspoň si najdeme o čem se tam povídá. Opodál, jak nyní už víme řeší stejný problém další tým. Vzájemně ale o sobě nevíme. Procházíme na mapě trasu. Hm, vypadá to na ten Stříbrňák. Ale kulový! Nějaký kopec Chrastka kdesi na "dálném" východě. Hm... Počkat co je z druhý strany? Hele Hradec! Hoďte mapu na sklo. Blbost! Prosvěcuji mapu ledkovou čelovkou a je to jasný. Jen mi řekněte, kdo se odvažuje ba dokonce se chce koupat v tý louži? Vzpomínáme na řeči o špendlíkách na webu. Trochu je mi líto týmů co nemají konkrétní jednu předepsanou mapu. Tento nápad na šifru je dobrý a bohužel to jinak než s konkrétní mapou nejde. Aspoň víme co příště rozhodně nepodcenit. Přesto se shodujeme, že nezávislost na konkrétní mapě by byla plusem. Ale vzhledem k úmyslu šifry se nedá nic dělat. Razíme přes lávku přes labe a pak po cestičkách na labských loukách :) přes nemocnici do Třebše k velké louži.

Už je tma a nehledá se snadno, přesto nacházíme, logujeme už nudně první ve 21:23. Popocházíme na světlo a na beton, protože zmáchané boty z labských luk prozrazují intenzivní rosu. Pěkný pokec o Labi. První písmeno je L. Dům L? Ach jo... zase na Slezák. Koukáme do mapy. Myšlenku koukat na tvary domů ryche Zebovi rozmlouvám, protože je to příliš neurčité. Koukněte někdo do rejstříku na ulice od L! Hm, požehnaně... ale co, nová mapa říká, že je tu i ulice Labská louka. To by krásně sedělo. Ono zdůrazňované L na začátku bude ukazovat na přesnější pozici v rámci ulice. Ha tak konečně vím, jak se jmenuje ta nová ulice 400m od mého domu. Štandy prohlašuje, že pokud to fakt bude ono, tak máme u něj poklonu.

Přicházíme na místo a v oblasti písmene L v mapě hledáme. Koukám k plotu, ale ne dost důkladně. Nakonec to asi po 5 minutách zachraňuje Zeb. Poklona je naše. :) Logujeme a odcházíme před veterinu opodál na lavičky luštit. Svačíme, pijeme. Nápad nějak nepřichází. Nakonec, již nevím kdo prohlásí, že je to asi odpočet což se po "doladění jedniček" ukazuje jako správné. Hm, vypadá to, že šifry přitvrzují. Míříme skrz sídliště na vodojem.

Nacházáme, logujeme a zjištujeme, že tu asi někdo studoval biologii. Test zkoušíme nejdříve z vlastní hlavy. Vycházejí nesmysly. Projíždíme to znova a ujištujeme se v některých otázkách a jiné necháváme otevřené. Využíváme googlu na telefonu :) - rozuměj človeka co sedí u netu. Po 15 minutách odhadování si doplňujeme a upřesňujeme některé odpovědi. Hm, Zeb se Štandym v první části nacházejí slovo "krizovatka". To vypadá dobře. Dále nějaká "pisecna" ci podobně. Co se s ní kříží? Je to kousek od PHXova domu, sice poměrně daleko, ale nakonec by to nebyl tak nesmyslný směr. Obzvláště pokud má hra končit až mezi 6. a 10. hodinou ranní. Fučíkova, Pekařova ani Štefcova tam však nejdou ani omylem napasovat. Pěknej zákys. Už tu hnijem hodinu, v každých slovech čekéme další tým, netušíc, že jsme jediní na tomto stanovišti před půlnocí a navíc s náskokem 2.5 hodiny. Po chvíli vykoukám z možných variant slovo "myslivcu". Hm, zase zuřivé projíždění indexu ulic. Marně. Co když "myslivcu" znamená "hajnych", hájenka? Že by se cestě Hradečnici, co jde okolo u hájenky U dvou závor směr Bělečko říkalo také písečnice? Směr je to dobrý ale taky dost daleko. No potěš koště. Písečnice je asfaltová cestou jdoucí směrem k hájence U dvou závor, ale ze směru od Nového HK. A kousek dál se zubí i cesta Myslivců. Kurník šopa. Tyhle cesty pochopitelně nejsou v indexu. Trošku nešikovně, ale s úmyslem mířímě směrem k lávce nad brněnskou výpadovkou.

Tak o kousek nestímáme půlnoc. Zákys 80 minut se holt na 11. stanovišti projevil. Logujeme, pořád se ohlížíme, ale jak už teď víme, tak zbytečně. Čtverečky paradoxně odolávají jen pár minut a hned se jde dál. PHXa bolí kotník, Kosťu kyčel. Míříme na sever k malému rybníčku v lese a pečlive počítáme křižovatky, bylo by škoda si zajít. Míříme tedy již na 13. stanoště. Sranda od Piletického potoka se, byť ne doslova, jeví čím dál reálnější. Je chvíle po půlnoci.

Šifra nalezena celkem lehce, logujeme, sedáme na kládu a přemýšlíme. Je to děsně dlouhý v poměru k ostatním. První písmena? Počet slov? Pořád moc! Kosťa a PHX záhy identifikují balast a informaci, která je nesena jen čárkami a tečkami ve větách. Hurá na hřbitov.

Nalezeno hned. Jůůůů matematika, to nám jako technikům snad půjde. Na obcházení hřbitova se nám nechce, takže volíme taktiku hlavy, aneb, že to vymyslíme v altánku. Je 1 hodina. Voláme orgům, že jsme na 14ce a že nás mají za 10 minut v cíli. Moc je to nepotěšilo, jelikož doufali, že se aspoň trochu prospí. A hlavně to asi vůbec nečekali. Dle předpokladů jsme se tam měli objevit nejdřív za 4.5 hodiny. Lehkou úvahou a bušením do kalkulačky faktorizujeme číslo 32300515 na prvočinitele: 1, 5, 13, 47, 97, 109 nejmenším je právě ta jednička jenž je propustkou do cíle.

Hru máme za sebou po 8 hodinách a 24 minutách a po odečtení zdržení náš čas odpovídá 8 hodinám a 9 minutám. Po chvíli přijíždějí orgové. Jdeme jim z altánku naproti k parkovišti u Zděné boudy. Chvíli podiskutujeme a dohadujeme se, že se pro výhru zastavíme až ráno a teď se půjdemem prospat. Jak řekli tak udělali. Hodní orgové nás ještě hodili k Tescu (býv. Carrerfour) na Brněnské autem.

Krásných 5 hodin spánku, sedáme na kola a srážíme se v 8:45 tam, kde nás v noci vyhodili orgové z auta a míříme společně na bajkách do altánku za Zděnou boudou. Dostáváme diplomy, hlavní cenu - keramickou sovu a šampus. Chvíli ještě diskutujeme s několika přítomnými týmy. Čekáme s orgama na 2 poslední týmy do 10 hodin, diskutujem o šifrovacích hrách a pak valíme každý domů.

Jako nejlepší nám přišla šifra s černým víčkem. Nejvíce nám ale zavařil kvíz. Ve srovnání s Matrixem 2006 mi přišly šifry dost lehké. V matrixu jsme se s Kosťou a dalšími 3 členy týmu Trosečníci dostali zhruba na konec 2. třetiny. V poměru k tomu výhra v sově byla asi snaží, což potvrdilo úmysl orgů, že sova má být pro začátečníky. Na sově jsme nachodili asi XYZ km (s PHX zmerime na kolech). Nebýt toho zákysu na kvízu, asi by se to dalo zvládnout pod 7 hodin - bez běhu. Oceňujeme koncept, díky němuž se nebylo potřeba vůbec přesouvat MHD. Naše umístění nás překvapilo i když jsme ho zhruba od 10. stanoviště tak nějak tušili. Děkujeme znovu orgům, ze perfektně připravenou hru a za rok se nejspíš pokusíme obhájit prvenství.

Za Slepé Vozíčkáře zapsal: Gimli2
Poslední úprava: 13.9.2006

Mapa naší trasy (pozor 773kB !)